Jaka kostka brukowa do garażu

Garaż to niezwykle funkcjonalne miejsce, które posłuży nam nie tylko do przechowywania samochodu, ale również jako domowy warsztat czy zwykłego składowisko różnego rodzaju potrzebnych rzeczy. Żeby jednak spełniał on wszystkie wymagania, musi zostać odpowiednio zaprojektowany. Dobór wielkości wnętrza, a także rozstawienia poszczególnych elementów składowych ma ogromne znaczenie. Wbrew pozorom niezwykle istotny jest także dobór odpowiedniego podłoża, które powinno służyć nam przez wiele lat.

Gładka powierzchnia

Układanie kostki brukowej na naszym podjeździe i w garażu powinno być więc poprzedzone przemyślanym wyborem materiału, z którego zamierzamy skorzystać.

Pierwszą niezwykle istotną sprawą jest jego struktura. W przypadku garażu najlepszym rozwiązaniem wydaje się być kostka o gładkiej powierzchni. Opony naszego samochodu, smar czy różnego rodzaju oleje mają to do siebie, iż pozostawiają po sobie trudne do usunięcia zabrudzenia. Bruk gładki jest zdecydowanie bardziej odporny na wszelkie zanieczyszczenia niż chociażby odmiana chropowata. Dużo łatwiej można również wszelkie plamy usunąć.

Istota koloru

Kolejnym czynnikiem, na który powinniśmy w sposób szczególny zwrócić naszą uwagę, jest kolor kostki brukowej. Jasne odcienie dobrze sprawdzają się w ogrodach, na gankach bądź tarasach – jeżeli jednak mamy do czynienia z garażem, powinniśmy zdecydować się na barwę ciemną. Wybór ten można uargumentować względami podobnymi do tych, które występują w przypadku doboru struktury budulca, a mianowicie:

• wszelkie zabrudzenia na kostkach ciemnych są bowiem zdecydowanie mniej widoczne

• prościej jest również usunąć efekty związane z ostrym hamowaniem czy wyciekiem paliwa

• kostka ciemna lepiej dopasuje się do wnętrza garażu

Dla zapewnienia dodatkowej ochrony, możemy skorzystać także ze specjalnego impregnatu, którego działanie ochroni powierzchnię przed zabrudzeniami.

Dobór bruku powinien być zgodny również z kompozycją całego otoczenia. Kolor, strukturę i kształt, dzięki szerokiej ofercie dostępnej na rynku, można swobodnie dostosować do wyglądu domu oraz pozostałych elementów naszej posiadłości. Szczególnie popularne są modele postarzałe, które idealnie dopasowują się do domów wykonanych z cegły. Garaż jest istotnym elementem całej kompozycji domostwa – ważne jest więc, aby z nią współgrał

Kluczowa wytrzymałość

Z racji intensywności eksploatowania naszego garażu, użyta kostka brukowa powinna również charakteryzować się odpowiednią grubością. Zbyt cienka może bowiem ulec szybkiemu skruszeniu, co jest krokiem do powstania dziur. Dlatego, decydując się na wybór bruku, powinniśmy zadbać o to, aby parametr jego grubości przekraczał co najmniej 6 centymetrów. Dzięki temu będziemy spokojni, iż wytrzyma długoletnie użytkowanie.

Nie można zapominać również o tym, iż nasz podjazd do garażu będzie poddawany działaniu czynników atmosferycznych, które mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Przy zakupie powinniśmy więc zadbać o to, aby materiał, z którego kostka została wykonana, był wodo i mrozoodporny, co znacząco podniesie jej wytrzymałość.