Urządzając pokój dla dziecka

Urządzenie pokoju dla dziecka może być dla rodziców prawdziwym wyzwaniem. Jak dobrać meble tak, żeby posłużyły dziecku przez przynajmniej kilka, jeśli nie kilkanaście lat i żeby się zbyt szybko nie znudziły? Jakie dobrać dodatki: obrazki, pościele, lampy dziecięce, kosze na zabawki?

Czym interesuje się dziecko

Naczelną zasadą przy urządzaniu pokoju powinny być zainteresowania dziecka. Jeśli więc córka jest aktualnie na etapie uwielbienia dla Barbie i księżniczek, to mimo, że Tobie nadmiar różu się nie podoba, zadbaj o to, by znalazła w swoim pokoju elementy nawiązujące do jej ulubienic. Nie trzeba jednak pozwalać by róż zdominował cały pokój – wystarczą takie dodatki, które z czasem będzie łatwo wymienić. Powszechnie dostępne są na przykład poduszki z postaciami z kreskówek, pościel w takie wzory, czy lampy dziecięce w kształcie ulubionych bohaterów. Za parę lat, kiedy dziecko zmieni zainteresowania albo wejdzie w wiek dojrzewania, nie będzie problemów, by w ich miejsce wstawić bardziej stonowane akcesoria.

Dobór kolorów

Jeśli dziecko nie lubi kolorów, które według stereotypów powinny do niego pasować, na przykład dziewczynka nie lubi pasteli a chłopiec niebieskiego, nie ma sensu trzymać się ich na siłę. Warto jednak pamiętać o głównych zasadach: jasne, chłodne kolory wyciszają dziecko, podczas gdy jaskrawe, żywe barwy – pobudzają. Jeśli maluch sam jest wyjątkowo energiczny i aktywny, może nie warto dodatkowo go pobudzać kolorystyką pomieszczenia. Dobrym pomysłem są więc stonowane ściany i meble, a kolorowe dodatki.

Odświeżanie mebli

Nie wszystkie dziecięce meble muszą być nowe – komplety dziecięce kosztują sporo, a wraz ze wzrostem dziecka trzeba szybko je wymieniać. Można więc zaoszczędzić, używając starych mebli, których wygląd szybko odświeży farba. Pomalowane na biało komody, biurka czy łóżka wyglądają jak nowe. Jeśli dodatkowo ich fronty ozdobimy naklejkami czy wzorkami z szablonu, zgodnymi z preferencjami dziecka, na pewno będzie ono zadowolone. Rzeczami, które warto kupić nowe są za to dodatki, które nie kosztują sporo, a można także poprosić rodzinę by kupowała je dzieciom na różne okazje. Poduszki, nowe zabawki, specjalne lampy dziecięce w bajkowych wzorach, czy kolorowe pufy do siedzenia – to wszystko może być przechodnim elementem dziecięcego pokoju. Po tym, jak dziecko z nich wyrośnie, istnieje szansa sprzedania ich przez ogłoszenia lub portale aukcyjne innym rodzicom z małymi dziećmi, dzięki czemu uzyskamy zwrot części poniesionych kosztów.