Laptop, tablet, czy netbook?

Jeśli szukasz urządzenia, które będzie mobilne i zabierzesz je w każde miejsce w każdym czasie, warto pomyśleć o jednym z tych przedmiotów: laptopie, tablecie lub notebooku. Jakie są właściwie różnice między tymi sprzętami? Czy zawsze musimy z czegoś rezygnować, by uzyskać inne funkcje lub udogodnienia? Przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z wymienionych urządzeń.

Laptop

Laptop to urządzenie o największych gabarytach spośród wymienionych produktów. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, iż w laptopa wbudowany jest cały sprzęt komputerowy. To dlatego mogą one konkurować nawet z ich stacjonarnymi odpowiednikami. Istnieją laptopy o dużych ekranach, generujących wspaniałej jakości obraz. Nie są natomiast zbyt poręczne, a ich rozmiary i waga osiągają często duże wartości. Laptopy z powodzeniem zastępują komputery stacjonarne i są chętnie wykorzystywane w domach dzięki ich przystępnym gabarytom i możliwości korzystania w każdym miejscu lokalu.

 

Notebook

To niewielkie mobilne komputery personalne, które charakteryzują się niską ceną oraz niewielką wagą. Służą do podstawowych czynności typu przeglądanie internetu czy wykonywanie prac biurowych. Jego wyposażenie jest dużo bardziej ubogie, niż w laptopach.

W języku potocznym często określenie laptop i notebook funkcjonują na równi. Nawet sprzedawcy w sklepach traktują te słowa wymiennie. Ta wymienność podyktowana jest faktem, iż pomiędzy notebookiem, a laptopem istnieje cienka, często niezauważalna granica.

Tablet

To najmniejsze z wymienionych urządzeń, pozbawione klawiatury. Wszystkie operacje wykonuje się na dotykowym ekranie, który posiada zazwyczaj od 7 do 10 cali. Jego całościowe wymiary i waga są niewielkie. Ceny tabletów według danych ze strony http://maximgroup.pl/ kształtują się w granicach 500 zł. 

Dla każdego coś innego

Nie można jednoznacznie określić które urządzenie jest najlepsze. Każde z nich powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Wówczas spełnią one stuprocentowo swoje zadanie.