5 sposobów na skuteczne zarządzanie swoją karierą

Wiele osób nie lubi zarządzać swoją karierą w żaden sposób. Zmieniają pracę tylko wtedy, gdy zmuszają ich do tego okoliczności i podejmują tylko najbardziej oczywiste kroki w celu znalezienia nowego zatrudnienia. Podpowiadamy, jak w prosty sposób wziąć przyszłość w swoje ręce i zadbać o rozwój kariery.

Zmotywuj się

 

Pamiętaj, że nawet pracując u kogoś sam jesteś sobie szefem jeśli dobrze zarządzasz rozwojem przedsiębiorczości i swoją karierą. Wszystko w twoich rękach! Zamiast biernie przyglądać się jak inni aktywnie zarządzają swoją karierą, zacznij działać sam. Jeśli nie masz pomysłu od czego zacząć, zawsze możesz zwrócić się do bardziej doświadczonego kolegi o poradę zawodową. Aby utrzymać swoją motywację na wysokim poziomie,  obierz sobie cel (np. awansować w ciągu roku) i realizuj go małymi krokami. Rozwój przedsiębiorczości to dbałość o wnoszenie nowych inicjatyw, aktywność, wytrwałość i wiara w powodzenie.

 

Działaj na swoją korzyść

 

Nawet jeśli nie szukasz pracy, bądź otwarty na wszelkie możliwości rozwoju zawodowego. Nigdy nie wiesz, kiedy praca znajdzie ciebie. Czasem wystarczy rozmowa z dawno niewidzianym znajomym lub nowopoznaną osobą, która poleci cię w swojej firmie. Warto od czasu do chodzić na rozmowy rekrutacyjne nawet jeśli nie chcesz zmieniać pracodawcy. Spotkanie z rekruterem sprzyja rozwojowi przedsiębiorczości, ponieważ daje ci wiedzę na temat aktualnych wymagań na dane stanowisko oraz najnowsze informacje o branży i wymaganych w niej narzędziach.

 

Bądź mobilny

 

Najlepsze porady zawodowe uzyskasz… w pracy. Doświadczenie jest nieocenione jeśli chodzi o wiedzę związaną ze środowiskiem pracy, konkurencją, pracą w zespole czy zarządzaniem ludźmi. Czasy, kiedy pracowało się paręnaście lat w jednej firmie definitywnie odchodzą do lamusa. Chcąc zadbać o swój rozwój przedsiębiorczości warto co kilka lat zmieniać pracę. W ten sposób trzymamy rękę na pulsie, jesteśmy na bieżąco z branżowymi nowinkami, technologiami i narzędziami.

 

Zrób to sam

 

Chcąc skutecznie zarządzać swoją karierą zadbaj o rozwój przedsiębiorczości czytając odpowiednią literaturę. W sieci znajdziesz mnóstwo inspiracji w artykułach czy praktycznych poradnikach. Porad zawodowych możesz szukać na blogach profesjonalistów, w książkach motywacyjnych czy na stronach informacyjnych. Zrób krok do przodu i zrealizuj kurs online. W sieci znajdziesz ich szeroką ofertę. Istnieje też wiele miejsc w Internecie (np. serwis edutorial.pl), gdzie znajdziesz praktyczne porady zawodowe, wywiady z ekspertami i inspiracje dla rozwoju.

 

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

 

Jeśli nie czujesz się na siłach samodzielnie rozwijać swojej kariery, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Zawodowy coach czy doświadczony ekspert w dziedzinie personal brandingu spotka się z tobą, omówi twoje mocne i słabe strony, pomoże wyznaczyć cele i wesprze proces ich realizacji. Niezależnie od tego, co będzie twoim źródłem motywacji i inspiracji warto inwestować w rozwój kariery. Często jest to łatwiejsze niż myślisz!