Fototapeta VS tapeta

Wiele osób myli tapetę z fototapetą. Czym różnią się one od siebie, oraz jakie mają wady i zalety.

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym jest fototapeta. Fototapeta jest to duże zdjęcie w wysokiej rozdzielczości, wydrukowane na podłożu drukowym, które umieszczamy na ścianie tworząc oryginalną i nietuzinkową aranżację. Wydawać by się mogło, że fototapeta to to samo – jednak nie do końca. Owszem, tapetę również umieszczamy na ścianie. Natomiast zazwyczaj jest to gotowy wzór, który kupujemy w rolkach – nie ma tutaj mowy o żadnym zdjęciu.

Największą zaletą fototapety sa jej ogromne możliwości aranżacyjne. Możemy wybrać jeden z proponowanych wzorów przez producenta, lub zdecydować się na swój własny projekt. Tutaj mamy tak naprawdę pełną swobodę, jeśli chodzi o sam wzór jak i kolorystykę. Jedyne, o czym musimy pamiętać przy tworzeniu własnej fototapety na zamówienie to dobre jakościowo zdjęcie w wysokiej rozdzielczości – w przeciwnym razie może się okazać, że wykonana fototapeta nie spełnia naszych oczekiwań.

Tapetę kupujemy w rolkach, które występują w określonych rozmiarach. Natomiast fototapetę tworzymy i wybieramy sami – w rozmiarze, w jakim tylko chcemy. Nie musimy więc martwić się tym, że kupimy zbyt szeroką rolkę i będziemy musieli coś docinać. Przy fototapecie najważniejszym procesem jest skrupulatne i dokładne wymierzenie powierzchni, na której będziemy kłaść fototapetę. Fototapety na wymiar? Dlaczego nie!

Kolejną różnicą jest fakt, że fototapetę możemy umieścić w każdym jednym pomieszczeniu – w kuchni, w łazience czy w pokoju dziennym. Owszem, obecnie producenci proponują tapety, które tak jak i fototapety odporne są na wilgoć czy wodę – natomiast nie jest to w dalszym ciągu popularne. Tak więc jeśli marzymy o tym, by mieć ciekawą i oryginalną aranżację z udziałem fototapety w łazience – nic nie stoi nam na przeszkodzie.

Fototapeta będzie idealna dla tych, którzy cenią sobie oryginalność i nietuzinkowość we wzornictwie. Tapeta z drugiej strony w pewien sposób nas ogranicza i nie daje takich możliwości, jakie daje nam fototapeta.

Sposób montażu w obu przypadkach jest podobny, o ile nie zdecydujemy się na fototapetę samoprzylepną – bo też takie są. Wtedy montaż będzie dużo łatwiejszy i będziemy mogli zrobić to sami w swoim zakresie, bez pomocy fachowca.

Fototapetę zazwyczaj umieszczamy na jednej ze ścian, fototapetę natomiast możemy umieścić na wszystkich ścianach. Ta pierwsza daje wrażenie głębi i w pewnym sensie zastępuje obraz. Z fototapetą należy być jednak nieco ostrożnym, gdyż ,,co za dużo, to niezdrowo” – zbyt wiele fototapety w tym samym pomieszczeniu może dać efekt kiczu, zamiast modnej i oryginalnej raranżacji. Tapeta jest nieco spokojniejsza i mniej się na niej ,,dzieje” – dzięki czemu możemy nią pokryć wszystkie ściany.

Biorąc pod uwagę strukturę – zarówno w jednym jak i w drugim przypadku możemy wybrać strukturę według gustu czy potrzeb.

Cena fototapety i tapety również jest zróżnicowana i nie da rady określić, która z nich będzie tańsza lub droższa. Wszystko w zależności od naszych potrzeb, wzoru oraz przeznaczenia.