Karnawałowe menu

Karnawał to czas zabaw przed Wielkim Postem. Czas pomiędzy Sylwestrem i Nowym Rokiem a Wielkanocą przepełniony jest licznymi imprezami, na których nie może zabraknąć oprócz chęci do zabawy, dobrej muzyki, doborowego towarzystwa, dobrego jedzenia.

Ciekawe i urozmaicone menu jest podstawą do uśmiechu naszych gości. W trakcie tego typu uroczystości odchodzi się stopniowo od ciężkiego jedzenia i tradycyjnych potraw zastępując je lekkimi przekąskami.

Spotkania w gronie przyjaciół to przede wszystkim chwila relaksu, wytchnienia i czas na zabawę i tańce.  Ostatnie lata pokazują, że podczas tanecznych imprez goście wolą nakładać sobie małe porcje różnych specjałów. Najlepszym rozwiązaniem są przyjęcia gdzie dania podawane są w formie bufetu oraz drinki. Menu powinno być nie tylko lekkie i kolorowe, ale także łatwe w przygotowaniu. Jedzenie w trakcie zasiadanych imprez jest niezwykle ważne bowiem stanowi nie tylko zachętę do podtrzymania rozmowy, ale także chwile wytchnienia i moment regeneracji sił. W ostatnim czasie królują przede wszystkim zimne zakąski w postaci koreczków w dowolnej konfiguracji kolorystycznej i smakowej. Każdy znajdzie swój ulubiony smak wśród wielorakich kombinacji kulinarnych. Przekąski powinny przyciągać kolorem i kompozycją, w myśl zasady, że jemy najpierw oczami. Jako dobrzy gospodarze powinniśmy upewnić się czy nasi goście nie są na diecie upewniając się jakie są preferencje naszych współtowarzyszy. Jedzenie na imprezę powinniśmy przygotować wcześniej, aby nie spędzić zabawy przy garnkach 🙂

Imprezy karnawałowe są często zabawami, które trwają całą noc. Często także w trakcie takich zabaw pije się napoje alkoholowe. Aby więc cieszyć się dobrym zdrowiem i być na siłach do końca trwania zabawy w trakcie powinno się podać jeden ciepły posiłek regenerujący, który uzupełni wydatek energetyczny do jakiego doszło przez ostatnie godziny. Wybór menu karnawałowego jak wspomniano nie powinien paść na tłuste dania, a na kolorowe lekkie przekąski. Ostatnio na stołach królują szybkie do wykonania warzywne specjały, działające jak witaminowy zastrzyk. W zależności od preferencji towarzystwa jak i charakteru imprezy jaką chcemy zorganizować można także przygotować desery. Zasada jest jednak prosta. Należy wybierać dania lekkie, szybkie i kolorowe. Popularnym staje się także, że na imprezę każdy przynosi coś od siebie. To modne rozwiązanie pozwala uniknąć wpadki kulinarnej w przypadku nie tolerowania przez któregoś z gości jakiegoś dania. Małe przekąski to doskonałe rozwiązanie, bowiem w trakcie tańca czy rozmowy każdy z chęcią sięgnie po mały kęs jedzenia. Próbując małych porcji możemy delektować się smakiem wielu specjałów. Idealnie do takich przekąsek sprawdzają się konserwowane warzywa, takie jak oliwki, papryczki, ogórki czy marynowane grzybki. Modnym i tolerowanym przez większość gości z pewnością będzie także deska z różnego rodzaju serami i wędlinami. Popularne są także specjały z dań rybnych, zarówno wędzonych jak i marynowanych. Zamiast ciężkostrawnych i niezdrowych przekąsek typu chipsy doskonałą alternatywą będą pokrojone świeże warzywa z orzeźwiającymi lekkimi dipami. Unikajmy zawiesistych, ciężkich sosów oraz ciężkostrawnych dodatków.

Najważniejsze jest jednak, aby oprócz karnawałowego menu nie zapomnieć o idealniej atmosferze i zachowaniu uśmiechu.

Autorem artykułu jest firma Yellow Catering z Częstochowy oferująca usługi cateringowe oraz prowadząca wypożyczalnię zastawy, naczyń, krzeseł, stołów i namiotów.