Kosmetyki samochodowe, czyli jak zadbać o urodę i czystość auta?

Dla wielu posiadaczy samochodów sama możliwość pokonania trasy własnym pojazdem to za mało. Pragniemy mieć auta zadbane, piękne, wzbudzające podziw, nieskazitelne. Ciężko jest utrzymać świetny wygląd samochodu – zwłaszcza w dzisiejszych warunkach, gdy wszechobecne pyły, kwaśne deszcze i inne zanieczyszczenia nie pozostają bez znaczenia dla stanu lakieru, szyb oraz pozostałych elementów. Jeśli chcemy wypowiedzieć wojnę negatywnie wpływającym na wizualną stronę naszego samochodu czynnikom, musimy zainwestować w odpowiednie kosmetyki czyszczące i pielęgnacyjne.

Kosmetyki do pielęgnacji elementów zewnętrznych

Dla wielu ludzi najważniejsze jest pierwsze wrażenie, zależy nam zatem na tym, by nasze auto prezentowało się z zewnątrz jak najlepiej. Kosmetyki samochodowe – przeznaczone do pielęgnacji zewnętrznych elementów – dzielą się na różne kategorie: http://www.wajbex.pl/pages/custompage.aspx?pageid=26. Wyróżniamy specyfiki, które służą do pielęgnacji szyb, karoserii, opon, a także nielakierowanych listew i zderzaków. W każdej grupie znajduje się szereg rozmaitych kosmetyków, z których każdy pełni inną funkcję. Dobierając kosmetyki samochodowe, musimy wpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki efekt pragniemy uzyskać?

Pielęgnacja lakieru samochodowego

Drobne kamyczki, miejski pył i kurz, a także inni uczestnicy ruchu drogowego – wszystko to stanowi potencjalne zagrożenie dla stanu lakieru samochodowego. Rysy, ubytki i zabrudzenia nie wyglądają dobrze, dlatego pielęgnacja lakieru to podstawa dbania o wizualną atrakcyjność pojazdu. Pamiętajmy, że zanim przejdziemy do właściwej pielęgnacji, karoserię należy najpierw dobrze wyczyścić z powierzchownych zabrudzeń. Należy w tym celu stosować profesjonalne szampony oraz odpowiednie akcesoria samochodowe, w które pomoże nam się zaopatrzyć sklep motoryzacyjny – chodzi tu przede wszystkim o to, by nie stosować szmatek i gąbek, które nie są stworzone z myślą o delikatnym lakierze. Sięgając po akcesoria do czyszczenia oraz kosmetyki nie przeznaczone do pielęgnacji samochodu, możemy zarysować lakier lub uzyskać nieestetyczne plamy i zacieki. Jeśli chcemy usunąć drobne rysy i inne defekty, dodatkowo powinniśmy zainwestować w specjalny wosk konserwujący. Wyróżniamy woski syntetyczne (pozwalające uzyskać efekt silnego nabłyszczenia) oraz woski naturalne (dające bardziej subtelny efekt połysku, ale za to ocieplające i pogłębiające kolor lakieru). Z kolei środki ścierne – przede wszystkim pod postacią płynów i past – pomogą wygładzić widoczne rysy.

Zadbaj o koła

Poza stanem lakieru bardzo często zwracamy również uwagę na atrakcyjność wizualną kół samochodowych. Pielęgnacja kół to pojęcie, w którym zawiera się zarówno dbanie o wygląd felg, jak i o stan opon. Jeśli chodzi o kosmetyki samochodowe do czyszczenia tych części samochodu, na rynku dostępne są spraye do czyszczenia felg z zabrudzeń, specjalne woski do ich konserwacji oraz tak zwane czernidła, które służą do pogłębienia koloru i blasku opon. Dodatkową zaletą tego ostatniego kosmetyku jest fakt, że chroni również gumę przed pękaniem.

Wnętrze samochodu – równie ważne

Nie można dopuścić do sytuacji, w której ktoś zachwycony zewnętrznym wyglądem naszego samochodu wsiada do niego i… czar pryska. Wnętrze auta również powinno być zadbane, czyli czyste i pachnące. Największą uwagę należy skupić na stanie obicia. Pielęgnacja tapicerki nie należy do zadań prostych, ponieważ zarówno w materiały tekstylne, jak i w skórę łatwo wnikają wszelkiego rodzaju zabrudzenia, których trudno jest się później pozbyć. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej delikatnych, lecz skutecznych w walce z brudem szamponów, pianek oraz sprayów do tapicerki. Czyszcząc tak delikatną powierzchnię, koniecznie trzeba stosować się do instrukcji, która została zamieszczona na opakowaniu kosmetyku.

Chcesz w profesjonalny sposób zadbać o wygląd samochodu? W internetowym sklepie motoryzacyjnym Wajbex znajdziesz najlepsze kosmetyki samochodowe!