Jak dbać o odzież?

Na żywotność naszych rzeczy wpływa wiele czynników. Zobacz, co możesz zrobić, aby cieszyć się nimi przez długi czas.

To wspomnianych czynników należą: pranie w wysokiej temperaturze, prasowanie, przechowywanie w ciasnej szafie itp. Aby zachować je w dobrym stanie na naprawdę długo należy przestrzegać kilku zasad.

Napisy na metkach

Często nie czytamy tego, co znajduje się na metkach. Chodzi tutaj konkretnie o wytyczne dotyczące prania, suszenia i prasowania odzieży. Jeśli robimy to w zbyt gorącej wodzie, czy w wyższej od zalecanej temperaturze nic, więc dziwnego, że niektóre rzeczy niszczą się dużo szybciej. Nie wolno również brać brudnych już ubrań na tzw. „przetrzymanie”. Plamy, które na nich powstały z czasem mogą zniszczyć włókna. Poza tym brud zasycha, utrwala się na tkaninie i w istocie może być trudniejszy do usunięcia. Te plamy, które można usunąć domowymi sposobami, jak najszybciej zapierz. Te, które koniecznie trzeba wyprać w pralni chemicznej, jak najszybciej tam ją zawieź, np. Pralnia Ok. Zwłaszcza, jeśli odzież jest kosztowna i nowa. Wówczas masz pewność, że po praniu nie zmieni ona swojego wyglądu.

Suszenie i prasowanie

Informacje na temat prawidłowego postepowania z naszą odzieżą również znajdziemy na metkach. Niektóre typu odzieży można suszyć w nowoczesnych, elektrycznych suszarkach. Jednak syntetyki czy odzież wełnianą lepiej jest suszyć w tradycyjny sposób. Powinniśmy również unikać suszenia tkanin na mocnym słońcu, ponieważ grozi to utratą kolorów. Swetry najlepiej jest wycisnąć w ręcznik i suszyć na płaskiej powierzchni. W przypadku kurtkę i koszul, warto powiesić je na wieszaku. Nie stracą wówczas swojego fasonu, a poza tym ułatwimy sobie prasowanie. A co z prasowaniem? W przypadku prania chemicznego konieczne jest prasowanie parowe, stosowane np. w pralniaok.pl. W przypadku domowego prania, wystarczy prasowanie tradycyjnym żelazkiem i znajomość kilku trików. Gdy Twoja odzież ma nadruki, prasuj ją na lewej stronie. Dzięki temu ich nie spalisz ani nie odbarwisz. W przypadku delikatnych materiałów, przełóż je wilgotną szmatką. Po prasowaniu odczekaj aż tkanina odparuje, ostygnie. Dzięki temu unikniesz ich szybkiego pogniecenia.

Odpowiednie przechowywanie

To, w jakim miejscu trzymasz swoją odzież również ma duże znaczenie dla stanu Twoich ubrań. Nie chowaj do szafy przepoconej odzieży. To idealne miejsce dla rozpowszechniania się moli. Poza tym nie upychaj odzieży w szafie, tylko ją pognieciesz. Kolejna sprawa dotyczy wieszaków. Stosuje takie o poszerzonych ramionach, aby uniknąć deformacji odzieży, zwłaszcza tej delikatnej i cienkiej.