Możliwości pracy zdalnej jakie dają nowe technologie w XXI w.

Świat się zmienia i ludzie się zmieniają, zmieniają się ich potrzeby, co rzutuje także na pracę zawodową. Wciąż pracę zdalną wykonuje mniejszość na rynku pracy, jednak sytuacja dynamicznie się zmienia i być może za lat kilka, czy kilkanaście będzie nią większość. Dzięki nowym technologiom stajemy się bardziej wygodni, oczekujemy komfortu, również w pracy. Bycie w zasięgu sieci, kontaktu jest standardem, ale również uniezależnia nas od miejsca pracy, które może być wszędzie, stajemy się mobilni nie tylko poza praca, ale przede wszystkim w pracy, podążając za klientem i jego oczekiwaniami, spotykając się biznesowo w terenie, delegacji itd. Co więcej technologie nas zbliżają i ujednolicają. Cenna kreatywność jest jednocześnie zabijana poprzez uniwersalizm.

 Możliwości pracy zdalnej w 2016 roku są nieograniczone… 🙂

Obserwując rosnący popyt na określone zawody dziś trudno jest nam prognozować sytuacje na rynku pracy za lat dziesięć, czy dwadzieścia, bowiem nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak wiele zawodów i specjalizacji w tym czasie powstanie. Do tej pory gigantyczny rozwój internetu i współpracy zdalnej tyczy perspektywę rozwoju zatrudnienia online. Utwierdzane przyzwyczajenia do sięgania po oferty internetowe sprzyjają rozwojowi usług zdalnych, o których w XX wieku się nam nie śniło. Porady prawne, lekarskie, terapia psychologiczna, nauka tańca, malarstwa online są coraz powszechniej dostępne znajdując szerokie grono swoich odbiorców. Praca zdalna to już nie wizja przyszłości, ale codzienność. Kiedy zastanowimy się nad swoim trybem pracy z pewnością dostrzeżemy, że również po części pracujemy zdalnie. Ilekroć odbieramy telefon od klienta, szefa jesteśmy w pracy. Któż z nas nie monitoruje maili służbowych będąc w domu? Możliwość zerknięcia do raportów, dokumentów i korespondencji z klientami we własnym telefonie znacznie ułatwia podejmowanie decyzji z na odległość bez konieczności dojazdu do siedziby firmy, czy też noszenia ze sobą wypchanej teczki dokumentów. Wirtualne dyski, narzędzia pracy pozwalają szybko i wygodnie zarządzać firmą zdalnie, tym samym łączyć wypoczynek z raca bez trudu. Niby drobne elementy, ale jednak na tyle nam weszły w  nawyk i codzienność, iż rzadko na to zwracamy uwagę, tymczasem są to przejawy pracy zdalnej. Popularność narad online, wideokonferencji a nawet szkoleń online to kolejne przykłady wdzierania się pracy zdalnej w codzienny try pracy z pozoru stacjonarnej. Największą zaletą pracy zdalnej jest jej elastyczność, którą zapewnia bycie online. Dostęp do komunikacji, wiedzy, narzędzi pracy w każdym miejscu na świecie umożliwia pracę zdalną. XXI wiek jest wiekiem technologii, postępu, który zaznacza się też na rynku pracy. Oferty pracy zdalnej, wyłącznie online są coraz bardziej popularne. Popyt na ten rodzaj pracy jest bardzo duży. Powszechny dostęp do internetu jak i posiadanie komputera, smartfona powoduje, iż każdy może pracować zdalnie. Bądź co bądź jest to specyficzna praca i nie każdy zawód wpisuje się w realia tego sposobu pracy.

mozliwosci-pracy-zdalnej-jakie-daja-nowe-technologie-w-xxi-w-4

O ile praca architekta, projektanta, nawet managera zarządzającego może być wykonywana na odległość, w elastycznym grafiku zajęć to praca kierowcy, taksówkarza, czy chociażby policjanta, chirurga już nie. Mimo iż mówi się, że praca zdalna jest dla każdego, w rzeczywistości jest to niewykonalne. Poza tym warto zauważyć, iż nie wszyscy pracownicy są stworzeni do pracy samodzielnej, jaką jest praca zdalna. Wymaga ona samodyscypliny, motywacji i systematyczności. Ma swoje plusy, jednakże nie jest wolna od minusów, do których zaliczyć należy poczucie bycia w pracy non stop. Nie zawsze dyspozycyjność jest warunkiem koniecznym, jednak ciężko jest rozgraniczyć siedząc w domu przed komputerem czas na ę i czas wolny, często przeplatamy obowiązki domowe z pracą.

Zmiany zachodzące w organizacji pracy w kierunku pracy zdalnej sprawiają, że nie trzeba być webmasterem, administratorem sieci, by pracować online, bowiem zatrudnienie na odległość możemy realizować jako nauczyciel, handlowiec itd. Nowe miejsca pracy jakie kreuje rynek to w dużej mierze oferty zdalne. W obszarach błyskawicznie rozwijających się jak branża big data oraz internet development nie rzadko nie ma pracy stacjonarnej, bowiem jej przedmiot jest wyłącznie wirtualny. Podobnie jest w przypadku wielu webmasterów, grafików komputerowych, programistów, którzy nie są już typowymi pracownikami, ale freelancerami współpracującymi z wieloma partnerami, często prowadzącymi własną działalność gospodarczą. Skurczenie się świata w internecie doprowadziło do sytuacji, w której bez przeszkód możemy podejmować pracę w Japonii, USA, czy RPA. Warunkiem radzenia sobie na światowym rynku są kwalifikacje oraz znajomość języków obcych, a także komunikatywność, kreatywność. Praca zdalna ma też swoje negatywne skutki, po pierwsze pracownikom oferuje się niższe wynagrodzenia przy jednoczesnym generowaniu kosztów uzyskania przychodu, jak chociażby koszt połączenia z siecią, eksploatacji i amortyzacji sprzętu komputerowego itp. Poza ujemną stroną finansową warto wspomnieć o braku integracji i więzi społecznych, poczucia tworzenia zespołu danej firmy. Niby wspólna komunikacja mailowa, przez Skype, telefon pozwala zachować dotychczasowe relacje na linii pracownik pracodawca to są to relacje pozorne, daleko odbiegające do tradycyjnego modelu i etosu pracy.

mozliwosci-pracy-zdalnej-jakie-daja-nowe-technologie-w-xxi-w

Nowe technologie dają wiele możliwości pracy zdalnej. Dzięki internetowi można pracować tak jak lubimy, wybierając klientów, pracodawców i partnerów biznesowych z całego świata, niezależnie od tego gdzie mieszkamy. Przybywa specjalności, w których można pracować z domu. To świetna szansa dla osób łączących wiele prac, jak i matek wychowujących dzieci, zajmujących się domem i rodziną, a chcących pracować zawodowo. Większość osób uważa pracę zdalną za prace dorywczą, tymczasem praca zdalna zaczyna być standardem w wielu zawodach, zwłaszcza branży informatycznej, będąc pełnoetatowym zajęciem generującym nawet wyższe wynagrodzenia niżeli klasyczny model zatrudnienia. Praca zdalna jest wyjątkowo wygodna, bowiem pozwala dopasować warunki pracy, czas jej wykonania do możliwości. Również pod kątem zarobków pracując online można dobrze zarabiać, dorabiać do etatu i rozwijać się zawodowo – podaje Preply, platforma oferująca zdalne korepetycje.

Edukacja online przeżywa rozkwit, podobnie jak handel międzynarodowy w postaci e-sklepów. To daje ogromne możliwości znalezienia pracy zdalnej. W obszarze handlu i usług poza bankowością elektroniczną szereg miejsc pracy zdalnej pojawia się w obszarze obsługi klienta przez Skype, telefon, gdzie centra obsługi są w pełni wirtualne. Dotyczy to wszystkich branż, od pomocy prawnej, ubezpieczeń przez sprzedaż i serwis usług informatycznych, głównie na rzecz marketingu i bezpieczeństwa w sieci, aż po edukację. W branży edukacyjnej dużym zainteresowaniem cieszą się korepetycje online, głównie w zakresie języków obcych, ale nie tylko. Poza korepetytorami potrzebni są także wykładowcy prowadzący e-kursy i konsultacje, szkolenia zdalne, webinaria itp. Tym samym możliwości pracy zdalnej jest wiele. Kolejnym obszarem dającym możliwość pracy przez internet jest nauka. Projekty naukowe i badawcze w zespołach międzynarodowych