Najczęstsze usterki laptopów

Kupując laptop używany, musimy mieć na uwadze to, że jego podzespoły były już eksploatowane i w każdym momencie mogą ulec awarii. W nowych notebookach takiej awarii także czasami można doświadczyć, ale jej prawdopodobieństwo jest jednak mniejsze. Jakie podzespoły psują się najczęściej w laptopach Polaków?

Przegrzanie laptopa

O tym, co psuje się najczęściej w laptopach, najwięcej wiedzą serwisanci, do których trafia zepsuty lub uszkodzony sprzęt. Coś do powiedzenia na ten temat miałby serwis laptopów ze Szczecina – firma Dalian Trading. Bardzo często przyczyną awarii sprzętu komputerowego mobilnego jest przegrzanie. Spowodowane jest ono nie tylko awarią układu chłodzenia, czyli wentylatora, ale zapchaniem się układu wentylacyjnego brudem, kurzem, czy sierścią zwierząt. Posiadając laptopa, trzeba zawsze zwracać uwagę na to, co znajduje się w jego bezpośrednim otoczeniu. Biurko, na którym kładziemy nasz sprzęt komputerowy, powinno być czyste i schludne. Regularnie wycierajmy z niego i z laptopa kurz.

Jednakże nawet i takie zabiegi nie spowodują, że we wnętrzu notebooka nie będzie się osadzał wspomniany kurz. Pamiętać należy, że wiatrak laptopa pobiera powietrze z zewnątrz, gdzie właśnie znajdują się drobinki kurzu. Dlatego laptopa od czasu do czasu trzeba czyścić przy użyciu np. sprzężonego powietrza. Wystarczy wykonać taką pracę raz na pół roku czy rok. Jeśli sami nie chcemy lub nie potrafimy tego zrobić, lepiej oddać laptopa do serwisu komputerowego.

Zalanie lub mechaniczne uszkodzenie komputera

Czasem przez zwykłe roztargnienie możemy uszkodzić nasz sprzęt komputerowy np. kiedy wylejemy na niego kawę, herbatę czy napój. Laptop może nie nadawać się wtedy do dalszego użytkowania, a koszta naprawy są znaczne.

Podobnie jest w przypadku uszkodzenia mechanicznego matrycy, kiedy nieopatrznie upuścimy laptopa na ziemię. Upadek z dużej wysokości może spowodować także zepsucie dysku twardego, który nie jest szczególnie odporny na działanie czynników zewnętrznych. Oczywiście, takie części do laptopów można kupić np. w Dalian Trading, ale należy naszykować się na spore koszty. Wydatek związany z wymianą matrycy może przerosnąć posiadacza laptopa, ponieważ wynosi on około 500-600 zł.

Standardowe naprawy, jakie są dokonywane w serwisach laptopów, zwykle nie kosztują więcej niż 100-300 zł i na ogół dotyczą naprawy gniazda zasilającego, czy uszkodzonych podzespołów, które łatwo jest kupić, a następnie wymienić.