Rodzaje i style tatuaży

Pierwsze udokumentowane ślady na temat tatuaży pochodzą sprzed 2000 lat p.n.e. Od tamtego czasu wykonywanie tatuażu bardzo ewoluowało: od tatuaży plemiennych służących do identyfikacji, przez bardzo bolesne tatuowanie ręczne w XVIII wieku, po unowocześnienie i nadanie znaczenia zwłaszcza estetycznego w dzisiejszych czasach.

Style tatuaży

Istnieje wiele stylów tatuaży – niektóre nawiązują do starożytności, inne do określonych kultur, a jeszcze inne wykorzystują motywy zwierzęce i naturę. Przykładowe style:

  • Watercolor tatoo – jest to bardzo łagodny, aczkolwiek wyrazisty styl przypominający dzieło malarza. Wzór przeniesiony jest na skórę za pomocą rozlewających się pastelowych kolorów.
  • Biomechanika – coś dla fanów filmu „Terminator” i nie tylko. Tatuaże w tym stylu są niezwykle efektowne, gdyż imitują części mechaniczne tworząc iluzję, że człowiek nie składa się w pełni z tkanki organicznej i posiada w swoim ciele części jak maszyna.
  • Old school – to jedne z najbardziej tradycyjnych tatuaży. Są wykonywane z użyciem bardzo żywych kolorów i grubych konturów.
  • New school (tatuaż neo tradycyjny) – jest to trochę nowsza wersja tatuaży w stylu old school, jednak występuje w niej więcej cieniowania i nieco delikatniejsze kolory.
  • Realistyczny – to tatuaż, który przedstawia rzeczywiste portrety, krajobrazy czy zwierzęta, ale również fantastykę w formie 3D.

Rodzaj tatuażu

Rozróżniamy tatuaże tradycyjne i tymczasowe. Różnią się one przede wszystkim głębokością rozmieszczenia barwnika pod skórą. W tymczasowym barwnik jest rozmieszczony płyciej, przez co tatuaż jest nietrwały, może się rozmywać, a podczas zanikania tworzyć nieestetyczne plamy.

Mylnie zalicza się malunki z henny do tatuaży, ponieważ w tym przypadku barwnik nie jest aplikowany pod skórę.

Gdzie zrobić tatuaż?

Decydując się na tatuaż powinniśmy wybrać doświadczone studio tatuażu, np. Last Drakkar. Wykonanie tatuażu w którymkolwiek stylu jest sztuką i wymaga nie tylko znajomości technik tatuowania, ale przede wszystkim ogromnych zdolności plastycznych. Jeśli tego zabraknie, nasz tatuaż może nie być taki, jaki sobie wymarzyliśmy. Warto więc przed ostateczną decyzją obejrzeć wcześniejsze realizacje tatuażysty.