Augustów – idealny na ferie

Wiele osób rozważa wyjazd do Augustowa w okresie letnim – na weekend lub na wakacje. Znacznie mniej turystów dostrzega jednak potencjał, jaki tkwi w tym pięknym miejscu również przez resztę roku – a atrakcje Augustowa mogą umilić całej rodzinie także ferie zimowe czy świąteczne, a nawet po prostu jesienno-zimowe weekendy.

Augustów – podstawowe informacje

Augustów to miasto posiadające status uzdrowiska, dlatego też warto tam pojechać nie tylko by pozwiedzać, albo odpocząć, ale wręcz by poprawić swoje zdrowie. Miasto leży w północno-wschodniej części Polski, w województwie podlaskim, w zachodniej części Równiny Augustowskiej, nad rzeką Nettą oraz Klonownicą (najkrótszą rzeką świata) i między 7 jeziorami – Necko, Białe, Rospuda Augustowska, Sajenek, Sajenko, Studzieniczne, Kalejty i Sajno. To głównie te wodne atrakcje przyciągają turystów do Augustowa, ale choć z pewnością wyglądają najlepiej wiosną i latem, z leczniczych właściwości miasta i jego okolic można korzystać również zimą. Augustów położony jest także w pobliżu Puszczy Augustowskiej – która otacza miasto z trzech stron.

Najciekawsze zabytki Augustowa

Do Augustowa warto pojechać o każdej porze roku – zawsze bowiem można zwiedzić jego najciekawsze zabytki i obiekty historyczne. Wśród nich warto wymienić choćby Kanał Augustowski, park miejski na Rynku Zygmunta Augusta, zespół sakralny w Studzienicznej w sanktuarium Matki Bożej Studzieniczańskiej, czy też koszary z lat 90’ XIX wieku. W Augustowie można zobaczyć kamienicę, w której nocował niegdyś Napoleon Bonaparte i mnóstwo innych budynków z początku XIX wieku, jak Stara Poczta. Jest co zwiedzać, dotleniając się tamtejszym, zdrowotnym mikroklimatem.

Zimowe sporty i inne atrakcje

Zimą można przyjechać do Augustowa, by odpocząć od zgiełku wielkiego miasta, bądź przeciwnie – by się wyszaleć. Zwolennicy obu tych form wypoczynku będą zadowoleni, bowiem każdy znajdzie to, czego szuka. Można chodzić na długie spacery, wybrać się do Doliny Rospudy, a przede wszystkim odbyć podróż wigierską kolejką wąskotorową, która funkcjonuje przez cały rok. Zimą turyści podróżują w ogrzewanych, zakrytych wagonikach, podziwiając krajobrazy Wigierskiego Parku Narodowego. Zimą Augustów stawia też na narty – przede wszystkim biegowe, gdyż miasto posiada mnóstwo pięknych tras i wypożyczalni.

Tak naprawdę do Augustowa można nawet jechać by…schudnąć! Miasto oferuje bowiem wczasy odchudzające na Mazurach – Pensjonat Vita dysponuje bogatą ofertą, pozwalającą udać się na taki poprawiający kondycję, sylwetkę i samopoczucie wyjazd. I to zarówno w trakcie letniego urlopu, jak i na feriach. Pensjonat Vita oferuje pokoje w Augustowie dla 2, 3 lub 4 osób, a nawet w dwupoziomowych apartamentach rodzinnych – na taką zimową poprawę formy można się zatem udać całą rodziną.