Frezarka czy ploter CNC?

Do obróbki materiałów stosuje się między innym frezarki i plotery frezujące. Powszechnie często terminy te są stosowane zamiennie na określenie tej samej maszyny. Warto jednak wiedzieć, że to 2 różne określenia. Czym więc frezarka różni się od plotera?

Co to jest frezarka i jakie znajduje zastosowanie?

Frezarka to ciężka maszyna umieszczona za specjalnym stołem z osią współrzędnych oraz wrzecionem o różnym zakresie obrotów.
Frezarka pozwala frezować, wiercić, rozwiercać, wykonywać pogłębienia lub wytaczać kształty.

Maszyna ta często wykorzystywana jest do obróbki form czy korpusów maszyn oraz do produkcji matryc i wykrojników.

W przemyśle wykorzystywane są również frezarko-grawerki. Są to lekkie frezarki posiadające wrzeciona, które mogą osiągać prędkości obrotowe od 18 tysięcy do 40 tysięcy obrotów na minutę. Maszyny te służą najczęściej do produkcji matryc, wykrojników oraz tłoczników i elektrod z miedzi lub grafitu.

Nowoczesne frezarki to maszyny sterowane numerycznie (komputerowo). Frezarka CNC pozwala wygodnie programować szybkość obróbki materiału. Operator może ustawiać funkcję frezowania, gwintowania lub wiercenia. Działanie maszyny jest całkowicie uzależnione od tego, jak zostanie zaprogramowany mikrokomputer sterujący wrzecionami.

Frezarki CNC pracują precyzyjnie, a wzory są powtarzalne, dlatego maszyny te sprawdzają się w seryjnej produkcji (np. form do maszyn czy części, wszelkiego typu matryc).

Co to jest ploter frezujący?

Pierwsze plotery frezujące były budowane na stołach. Obecnie są to nowoczesne maszyny CNC (sterowane numerycznie), które pozwalają na wycinanie, nacinanie, grawerowanie oraz wiercenie w tworzywach sztucznych i płytach aluminiowych. Maszyny te sprawdzają się również do precyzyjnego cięcia kartonu, papieru oraz folii.

W ploterach frezujących wykorzystuje się wrzeciona od 0.8k do 18 kW. Mogą one posiadać laserowy lub dotykowy skaner i oś obrotową. W dodatkowym wyposażeniu ploterów pojawiają się również głowice tnące i rysujące, specjalne agregaty kątowe do montażu piły tarczowej.

Funkcje w nowoczesnych ploterach

Nowoczesne plotery CNC coraz częściej posiadają obszary robocze sięgające 8 metrów. W stołach pojawiają się rowki teowe, które ułatwiają przymocowanie cieniutkich płyt przeznaczonych do obróbki. Specjalnie do cięcia i grawerowania płyt aluminiowych zaprojektowano plotery z systemami próżniowego mocowania materiału.

Obróbkę materiałów usprawniają również instalacje służące do odciągu pyłu i wiórów.

Zastosowanie ploterów frezujących

Plotery CNC najszersze zastosowanie znalazły w branży reklamowej. Wykorzystuje się je do produkcji kasetonów reklamowych, konstrukcji do zawieszania billboardów, dużych tablic reklamowych, roll-upów, stoisk wystawienniczych.

Coraz większą popularnością cieszą się plotery 3D. Pozwalają one wykonywać konstrukcje odlewnicze, płaskorzeźby, przestrzenne makiety i wszelkiego typu trójwymiarowe prezentacje. Często maszyny te służą również do laminowania.

W branży reklamowej idealnie sprawdzają się plotery o mniejszej powierzchni stołu roboczego – do około 2000 x 1500 mm oraz o wrzecionach działających z szybkością kilku tysięcy obrotów na minutę.

Artykuł przygotowany przez firmę CNC Wieczorek oferującą plotery frezujące i systemy sterowania.