Jaka powinna być odzież rowerowa?

Kompletując odzież rowerową, warto wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić największą uwagę. Ubrania przeznaczone do podróżowania rowerem muszą zapewniać cykliście pewien komfort cieplny, a jednocześnie być na tyle przewiewne, aby skóra oddychała i nie pojawiały się na jej powierzchni odparzenia.

Co na nogi?

Najlepiej na rower wybrać spodnie, spodenki czy legginsy przylegające do ciała. Jeśli zamierzamy jeździć na rowerze tylko rekreacyjnie, do sklepu czy do pracy, po kilka kilometrów dziennie, nie musimy kupować specjalistycznych spodni czy spodenek z wkładką umieszczaną na pupie i w kroku, która zwiększa komfort pokonywania długich dystansów. Ekspert ze sklepu Królestwo Rowerów podkreśla, że taka odzież przeznaczona jest dla profesjonalnych kolarzy oraz osób, urządzających sobie długie wycieczki rowerowe, po kilkadziesiąt kilometrów za jednym razem.

Zamiast kupować spodenki z wkładką, która w gorące letnie dni wpływa ujemnie na komfort jazdy, można zainwestować w wygodne siodełko. Rowery górskie są zwykle wyposażone w twarde i wąskie siodełka, które świetnie sprawdzają się przy sportowej i szybkiej jeździe, ale na długich dystansach niemiłosiernie wrzynają się w pupę rowerzysty. Wtedy znacznie lepsze będzie siodełko szerokie i miękkie.

Kolarze jeżdżą na rowerze w kolarzówkach, zaś zimą wybierają obcisłe legginsy. Długie spodnie na rower czy właśnie getry, powinny być wykonane z wodoodpornego, ale oddychającego materiału. Ważne jest, aby nogawki były zwężane przy kostkach, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa, że materiał zostanie wciągnięty przez łańcuch i zniszczony.

Uwaga!

Sprzedawcy ze sklepu Królestwo Rowerów podkreślają, że konieczne jest umieszczenie w spodniach na rower panelów wentylacyjnych – po jednym na każdej nogawce, które pozwalają na zwiększenie lub ograniczenie ilości powietrza, w zależności od intensywności jazdy i od panującej na dworze temperatury.

Jaka koszulka i kurtka?

W parze ze spodniami czy spodenkami na rower musimy zakupić koszulkę. Powinna mieć aerodynamiczny krój i być wykonana z termoaktywnych materiałów, ułatwiających odprowadzanie wilgoci. Bawełniane koszulki nie są w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Kurtka rowerowa powinna posiadać przedłużony tył, który będzie chronił nasze nerki i krzyż przed przewianiem i niższą temperaturą. Na rowerze przybieramy pozycję pochyloną do przodu, dlatego normalne kurtki będą się podnosić niebezpiecznie ku górze. Dobra kurtka na rower powinna posiadać panele wentylacyjne pod pachami, z zamkiem umożliwiającym regulację.