Różnice pomiędzy skórą naturalną a ekologiczną

Torebki, paski, portfele czy aktówki i teczki mogą być wykonane z różnych materiałów, między innymi ze skóry. W przemyśle odzieżowym i galanteryjnym stosowana jest przy tym zarówno skóra naturalna, jak i ekologiczna. Czym różnią się one od siebie?

Skóra naturalna – ponadczasowa elegancja i wysoka wytrzymałość

Produkty ze skóry naturalnej są wysokiej jakości, ponieważ prawdziwa skóra jest z jednej strony delikatna, przyjemna w dotyku, a z drugiej solidna i wytrzymała. Przy odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji produkty ze skóry mogą służyć nam wiele lat. Najczęściej skórzane torebki czy paski produkowane są ze skóry bydlęcej, jak na przykład galanteria skórzana dostępna w sklepie Sumatra. Niemniej luksusowe są buty czy torby ze skóry krokodyla czy węża lub innych zwierząt.

Skóra naturalna jest elastyczna, łatwo poddaje się obróbce. Nie straszna jej wilgoć i woda – pory skóry naturalnej wchłaniają wodę, a na powierzchni pojawia się mokra plama, która z czasem wysycha. Skórę prawdziwą można rozpoznać po tym, że posiada nieregularną teksturę, a po wewnętrznej stronie meszek, który kojarzony jest z zamszem.

Produkty ze skóry naturalnej wymagają pielęgnacji. Ekspert ze sklepu Sumatra zaznacza, że należy wykazać się rozwagą w doborze środków pielęgnacyjnych do tego celu. Raz w tygodniu skórę przetrzeć trzeba wilgotną szmatką lub specjalnie do tego przeznaczonym produktem. Skóra posiada charakterystyczny, naturalny zapach. Przy próbie ogniowej nic się z nią nie dzieje.

Wyroby ze skóry ekologicznej

Tym, co zdecydowanie odróżnia skórę naturalną od ekologicznej jest cena. Wyroby ze skóry fałszywej, ekologicznej są tańsze, a przynajmniej takie powinny być. Struktura skóry ekologicznej powstaje na zamówienie, wykonana przez maszyny, dlatego najczęściej jest regularna i łatwo rozpoznać schemat rozkładu porów.  Charakteryzuje się większą sztywnością, nie chłonie wody i nie przejdzie pomyślnie próby ogniowej – zacznie się topić i dymić. Zaletą ekoskóry może być to, że nie trzeba jej pielęgnować. Może być bezwonna i podklejona od spodu materiałem, dla nadania jej większej wytrzymałości.

Prawdziwa skóra przetrwa lata, w przeciwieństwie do jej podróbek – na przykład skóry ekologicznej. Może ona wyglądać bardzo dobrze w chwili zakupu i mieć korzystną cenę, ale trzeba liczyć się z tym, że szybko się zniszczy, zwłaszcza przy bardzo intensywnej eksploatacji. Dlatego przy wyborze trzeba kierować się stosunkiem ceny do jakości.

Szukasz  torby podróżnej? Sumatra – sprawdzona jakość