Dziecko i zdrowa żywność

Nie ulega wątpliwości, że dzieci nie są do końca przekonane do zdrowej żywności. Mimo to rodzice powinni starać się uczyć dzieci odpowiednich nawyków żywieniowych, dzięki czemu te będą w stanie cieszyć się dobrym zdrowiem przez długi czas. Istnieje jednak kilka elementów i czynników, o które należy zadbać. O czym mowa?

Dla każdego rodzica stan zdrowia swojego dziecka powinien posiadać najwyższy priorytet. Nie ulega wątpliwości, że dzieci – zarówno te młodsze, jak i nieco starsze – bardzo trudno jest przekonać do jedzenia zdrowej żywności. W jaki zatem sposób możemy zachęcić dziecko do prowadzenia zdrowego trybu życia i czy warto jest wyrabiać w dziecku takie nawyki?

Ograniczenia

Otyłość wśród dzieci jest poważnym problemem, ponieważ wpływa na wszystkie aspekty ich życia. Przez widoczną nadwagę mogą mieć problemy z relacjami z rówieśnikami, co bardzo negatywnie może wpłynąć na ich proces socjalizacji czy nauki prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie.

Przez otyłość dzieci narażone są również – co oczywiste – na zły stan zdrowia, co w ich przypadku może rzutować na całe przyszłe życie. W jaki zatem sposób możemy uchronić nasze dziecko – w miarę możliwości – przed nadwagę czy otyłością?

Jeżeli zauważymy, że nasze dziecko spożywa niezdrowe produkty, takie jak chociażby chipsy, w dużych ilościach, to należy wprowadzić pewne ograniczenia. Nic się nie stanie, jeśli odmówimy dziecku paczki chipsów. Z drugiej strony nie należy jednak wpadać w przesadę i rozsądnie kontrolować to, co nasze dziecko je. Kategoryczne zabranianie między innymi chipsów nie jest najskuteczniejszą drogą do ochrony dziecka przed nadwagą czy otyłością. Warto znaleźć złoty środek.

Sport

W dobie coraz liczniejszych zwolnień z wychowania fizycznego w szkołach podstawowych czy gimnazjach warto zadbać o odpowiednią ilość ruchu naszego dziecka. O ile nie jest to spowodowane zdrowiem czy innymi elementami, nie warto wypisywać naszemu dziecku zwolnień z wychowania fizycznego. W tym wieku ruch i sport to bardzo ważne elementy, które bezpośrednio mogą wpłynąć na rozwój fizyczny dziecka.
Mowa między innymi o korygowaniu wad postawy, wzmacnianiu ogólnej kondycji fizycznej naszego dziecka czy także o innych elementach psychicznych, takich jak rywalizacja czy poczucie własnej wartości. Trzeba bowiem zaznaczyć, że sport nie wpływa wyłącznie na aspekty fizyczne, ale również na psychiczne.

Najlepszą drogą do zachęcania dziecka do uprawiania sportu jest dawanie mu odpowiedniego przykładu. Dlatego warto spędzać z dzieckiem czas wolny aktywnie, na przykład na przejażdżkach rowerowych czy wspólnych biegach, które nie muszą być przecież długie. Nie dość, że aktywny wypoczynek dziecka z rodzicem wzmacnia i pogłębia ich relacje, to przyzwyczaja dziecko do prowadzenia zdrowego i aktywnego trybu życia. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach ruch jest – lekko mówiąc – zaniedbany. Szczególnie dlatego każdy rodzic powinien mieć na uwadze, czy jego dziecko uprawia sport, ma zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i jak wygląda jego dieta.

Artykuł przygotowany przez
Artykuł przygotowany przez sklep internetowy z odzieżą dziecięcą Lencia – wszystko, czego potrzebuje Twoje dziecko