Kiedy może pomóc psychoterapeuta?

Życie w nieustannym stresie, ogromne tempo, wiele problemów – wszystko to sprawia, że coraz więcej z nas decyduje się na skierowanie swoich kroków do gabinetów psychoterapeutycznego. Nie brakuje jednak i tych, którzy takiego rozwiązania nadal się boją i za wszelką cenę go unikają. Za strachem stoi na ogół niewiedza na temat tego, jak wygląda praca z takim specjalistą i kiedy jest w stanie on nam pomóc.

Wybór gabinetów psychoterapeutycznych jest obecnie ogromny. Dzięki temu każdy, kto znajduje się w potrzebie może znaleźć specjalistę dla siebie. Zawsze przed wizytą warto odwiedzić witrynę internetową gabinetu. Przykładem jest na przykład terapia-krakow.pl – strona bardzo dobrze prowadzona, która przedstawia zakres pomocy oraz kompetencje psychoterapeuty.

Z czym można zgłosić się do psychoterapeuty?

Zakres problemów, w jakich może pomóc psychoterapeuta jest naprawdę bardzo szeroki. W zdecydowanej większości przypadków pomaga on osobom doświadczającym takich trudności, jak:

  • problemy małżeńskie;
  • zaburzenia odżywiania;
  • uzależnienia;
  • zaburzenia nastroju;
  • zachowania autoagresywne;
  • trudności adaptacyjne.

Zakres pomocy jest zawsze określany przez psychoterapeutę. Trzeba bowiem pamiętać, że nie każdy podejmuje się pracy z każdą osobą. Siła psychoterapeuty tkwi również w tym, że potrafi on przyznać się, że z problemami pewnego rodzaju nie jest w stanie i nie potrafi pracować. Dzięki temu ma się pewność, że pracuje się z profesjonalistą, którego celem jest pomoc, a nie zaszkodzenie innym.

Jak pracuje psychoterapeuta?

Większości z nas psychoterapia kojarzy się z leżeniem na wygodnej leżance ze skóry i opowiadaniem o swoim dzieciństwie. Prawdą w tym jest jednak tylko to, że musimy mówić o sobie i swoich problemach. Podstawą psychoterapii jest bowiem rozmowa, której nie da się uniknąć. Typowe jest poruszanie tematów naprawdę trudnych, które w wielu wypadkach mogą wywoływać złość, ból, a nawet sprawiać, że mamy ochotę z dalszej pracy zrezygnować. Chcąc jednak rozwiązać swoje problemy, nie da się tego uniknąć.

Grupowo czy indywidualnie?

W zależności od doświadczanych trudności psychoterapeuta może zaproponować klientowi pracę indywidualną bądź grupową. W przypadku problemów małżeńskich najlepszym rozwiązaniem okazuje się być psychoterapia małżeńska, czyli odbywająca się z obojgiem małżonków.

Psychoterapii nie należy się obawiać. To jeden z lepszych sposobów na uporanie się z rozmaitymi trudnościami i kłopotami.