Oleje do drewna – jak je stosować?

Olej jest dobrym sposobem na to, by skutecznie zabezpieczyć drewno. Ponadto olejowanie zapewnia ładny wygląd powierzchni. Dzięki oleistej substancji drzewo ma ładniejszy, bardziej głęboki kolor.

Lakier czy olej? Co lepsze?

Lakiery do drewna dają więcej możliwości kreowania wyglądu podłóg. Jeżeli chcemy, deska może być bardziej naturalna lub bardziej usłojona. Lakiery są w stanie nadać inny ton drewnianym powierzchniom. Dzięki niemu drewno może mieć ciepły, bardziej złoty odcień. Z drugiej strony lakier jest w stanie sprawić, że drewno będzie bardziej matowe, satynowe. Eksperci przewidują jednak, że w nadchodzących sezonach olejowanie stanie się bardziej powszechne. Pomału lakiery zaczną być wypierane z rynku. Dlaczego tak się dzieje?

Przez lata, a szczególnie w okresie PRLu, krążyła opinia, jakoby lakier w lepszy sposób zabezpieczał drewno. Owszem, jest on w stanie pokryć drewniane powierzchnie twardą powłoką, jednakże po pewnym czasie taka powłoka się ściera. Olej wnika głęboko w deskę i tym samym chroni ją przed wchłanianiem wilgoci. Lakier zupełnie nie nadaje się do powierzchni wystawianych na zewnątrz. Czynniki atmosferyczne sprawiają, że lakierowana powłoka może pękać.

Modne oleje

Oleje do drewna sprawiają, że drewniane powierzchnie nabierają cieplejszej, bardziej wyraźnej barwy. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że powłoka olejowa jest bardziej dyskretna niż ta z lakieru. Olej ładnie wyodrębnia słoje, daje jednak o wiele bardziej naturalny efekt niż lakier. Olejowanie pozwala na osiągnięcie efektu mocniej aksamitnego. Taki sposób na zabezpieczenie drewna jest bardzo skuteczny. Pokryte olejem powierzchnie nie łuszczą się i nie pękają. Oleje mają sporo naturalnych składników, które są łatwo przyswajalne i szybko wnikają w głąb drewnianej powierzchni. Olejowanie to metoda uniwersalna. Dzięki niej drewno jest zabezpieczone przed wysychaniem (olej osłania także przed szkodliwym działaniem promieni UV).

Który produkt wybrać?

Godnymi polecenia produktami są te marki Le Tonkinois. Oleje utwardzają się pod wpływem reakcji z tlenem zawartym w powietrzu. Mogą być przechowywane przez wiele lat – a i tak nie utracą swoich właściwości. Ponadto są to oleje, które nie zawierają żadnych rozcieńczalników mogących odpowiadać za ewentualne pęknięcia. Ich dużą zaletą jest fakt, że bardzo dokładnie penetrują deski. Poleca się je nawet tym, którzy nigdy nie malowali drewna. Można się nimi łatwo posługiwać. Są przyjazne zarówno dla lakierującego, jak i dla osób, które przebywają w pomieszczeniu.

Malujesz płot, ławkę lub cokolwiek innego? Postaw na sprawdzoną jakość – oleje do drewna Le Tonkinois.